راهبرد

نکبت انگلیسی

نویسنده:
همزمان با فرارسیدن عید بزرگ مسلمانان، بعثت نبی اکرم (ص) رهبر معظم انقلاب، در دیدار با مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و سایر گروه‌های مردمی ضمن اشاره بر هوشیاری، بصیرت و شناخت دشمنان واقعی اسلام بر وحدت میان مسلمانان و پرهیز از تفرقه و اختلافات قومی-عقیدتی تاکید کردند.
رهبر انقلاب در ابتدای صحبت‌های خود با تبریک عید مبعث و معرفی این روز به عنوان عظیم‌ترین و مهم‌ترین روزهای سال، اهمیت وجودی وجود مقدس پیغمبر اعظم ‌را به‌قدری دانستند که خدای متعال به‌خاطر دادن این نعمت به بشر، بر او منت می‌گذارد. عید مبعث از منظر رهبر انقلاب روزی بزرگ است که فقط یک حادثه‌‌ی تاریخی برای برهه‌‌ی معینی از زمان نبود بلکه برای همه‌ی دوران تاریخ است.
رهبر انقلاب پیامبر را مبشر پیامی دانستند که «از سوی خداوند متعال آورده است و هدیه می‌کند به بشریت. این بصیرت را، این راه را در اختیار همه‌ی آحاد بشر قرار می‌دهد» با این حال رهبر انقلاب معتقدند که برخی «صاحبان قدرت‌اند، صاحبان زر و زورند. مایل نیستند که این سفره‌ی گسترده‌ی رحمت الهی مورد استفاده‌ی آحاد مردم قرار بگیرد. با قدرت آن‌ها مخالف‌اند» و همواره به مخالفت با پیامبر پرداخته‌اند. سپس رهبر انقلاب با استناد به آیاتی از قرآن عنوان می‌کنند که خداوند از مسلمانان می‌خواهد دنباله‌رو آن‌ها نباشید و با آنان جهاد کنید. این جهاد به تعبیر رهبر«گاهی سیاسی است، گاهی جهاد فرهنگی است، گاهی جهاد نرم است، گاهی جهاد سخت است، گاهی با سلاح است، گاهی با علم است. همه‌ی این‌ها جهاد است اما در همه‌ی این‌ها باید توجه داشت که این جهاد علیه دشمن است  علیه دشمن بشریت است».
رهبر انقلاب در ادامه گریزی به موضوع وحدت میان مسلمانان نیز داشتند که مهم‌ترین محور صحبت‌های ایشان را شکل می‌داد. به گفته‌ی رهبر انقلاب «امروز دنیای اسلام دچار محنت‌های بزرگی است و راه‌حل ‌آن محنت‌ها، اتحاد اسلامی است یعنی وحدت، هم‌افزایی، کمک به یکدیگر و از اختلافات مذهبی و فکری عبور کردن». وحدت همواره یکی از موضوعات محوری سخنان رهبر انقلاب در بسیاری از دیدارهاست. ایشان طی سخنان متعدد خود همواره به پرهیز مسلمانان از تفرقه تاکید و عنوان کرده‌اند: «برحذر باشند مسلمان‌ها از ایجاد اختلاف. فرقی نمی‌کند، همه‌ی فِرَق. شیعه و سنی ندارد. همه‌ی فِرَق اسلامی باید سعی کنند در این‌که اختلافات فکری خودشان را زیر مشترکات فراوانی که وجود دارد مورد اغماض قرار بدهند و از آن اغماض کنند». به زعم رهبر انقلاب وحدت در وهله‌ی اول به معنای «تمسک جمعی به حبل‌اللَّه است». ایشان در این رابطه با توجه به آیه‌ی «واعتصموا بحبل اللَّه جمیعاً ولاتفرّقوا» می‌فرمایند: «اعتصام به حبل‌اللَّه برای هر مسلمان یک وظیفه است اما قرآن اکتفا نمی‌کند به این‌که ما را به اعتصام به حبل‌اللَّه امر کند بلکه به ما می‌گوید که اعتصام به حبل‌اللَّه را در هیئت اجتماع انجام بدهید. «جمیعا»؛ همه با هم اعتصام کنید و این اجتماع و این اتحاد، یک واجب دیگر است». از نظر رهبر انقلاب داشتن وحدت به معنای صرف نظر کردن از عقاید و تبعیت از عقاید دیگری نیست بلکه «میدان برخورد مذاهب و عقاید اسلامی و عقاید کلامی و عقاید فقهی هر فرقه‌ای عقاید خودش را دارد و خواهد داشت».
به همین دلیل ایشان یکی از وجوه مهم وحدت را ایستادگی در برابر استکبار می‌دانند و معتقدند: «وقت آن رسیده است که دنیای اسلام، اتحاد خود را حفظ کند و در مقابل دشمن مشترکی که همه‌ی گروه‌های اسلامی، آسیب آن دشمن را دیده‌اند -یعنی استکبار و صهیونیسم- به طور متحد بایستد، شعارهای واحدی بدهد، تبلیغ واحدی بکند و راه واحدی را بپیماید. ان‌شاءاللّه مورد تایید پروردگار و مورد حمایت قوانین و سنن الهی هم خواهد بود و پیش خواهد رفت».
رهبر انقلاب یکی از علل مهم اختلاف میان مسلمانان به خصوص شیعه و سنی را استکبار جهانی دانسته و معتقدند: «امروز نگاه دستگاه استکبار و استعمار به دنیای اسلام، این است که سعی می‌کنند دنیای اسلام را هرچه بیشتر از وحدت خود دور کنند».
ایشان دلیل این موضوع را ناشی از منافع استکبار جهانی از اختلاف مسلمانان می‌دانند و بر این باور هستند که استعمار و استکبار در صدد است از این طریق منافع خود را تامین کند: «ما امروز مشکلمان این است استکبار جهانی و استعمار، از یکی دو قرن پیش مصلحت خود را در این دانست که بین ملت‌های مسلمان اختلاف بیندازد. مصلحت را در این دانست. چرا؟ چون در این صورت می‌توانست ثروت‌های این‌ها را غارت کند، این‌ها را از پیشرفت‌هایی که حق آن‌ها بود باز بدارد، استثمار کند».
به باور مقام معظم رهبری، وحدت مسلمانان و بیداری آنان عامل مهمی در برابر دستیابی آمریکا به منافع استعماری است؛ «به همین علت است که ایران به‌دلیل مخالفت با سیاست‌های آمریکا در منطقه، تهدید به تحریم می‌شود زیرا آن‌ها جمهوری اسلامی را مانع سیاست‌های فزون‌طلبانه‌ی خود در منطقه می‌دانند».
رهبر انقلاب پیش از این نیز اسلام‌ستیزی، ایران‌ستیزی و شیعه‌ستیزی را از سیاست‌های قطعی آمریکا و دولت‌های وابسته به آن همچون انگلیس دانسته و معتقدند؛ «در این منطقه از دو قرن پیش به این طرف -دو قرن و اندکی (از حدود ۱۸۰۰ میلادی) به این طرف- هرچه از انگلیس‌ها سر زده است شر و فساد و تهدید بوده». رهبر انقلاب ضمن انزجار از سیاست‌های انگلیس در منطقه، سخنان بی‌شرمانه‌ی مسئول انگلیسی در رابطه با تهدید خواندن ایران را نیز مورد انتقاد قرار دادند و عنوان کردند: «این خیلی بی‌شرمی می‌خواهد که کسانی که خودشان در طول زمان، تهدید و خطر و نکبت برای منطقه بوده‌اند بیایند کشور مظلوم و عزیز ما را متهم کنند. این‌ها این‌جوری‌ هستند».
رهبر انقلاب بارها با تاکید بر نقش انگلیس و آمریکا در منطقه، سیاست‌های این دو کشور را در راستای ایجاد تفرقه در منطقه و به‌خصوص میان مسلمانان دانستند که مصداق بارز آن تشیع انگلیسی-آمریکایی است. در همین رابطه ایشان معتقدند: «از وقتی ادبیات سنی و شیعه در کلمات آمریکایی‌ها ظهور پیدا کرد، این‌جا کسانی که اهل فهم و دقت بودند نگران شدند، فهمیدند که یک کار جدید در شرف انجام است و تحقق پیدا کرد. ایجاد جنگ بین شیعه و سنی سابقه دارد. انگلیسی‌ها در این کار ماهرند».
مقام معظم رهبری یکی از وجوه تشیع انگلیسی را اهانت و بد و بیراه گفتن به بزرگان مورد اعتقاد اهل سنت دانستند و معتقدند: «این خلاف سیره‌ی ائمه است. این‌که شما می‌بینید رادیوها یا تلویزیون‌هایی در دنیای اسلام به وجود می‌آید که کار آن‌ها این است که به‌عنوان شیعه و به نام شیعه به بزرگان مورد اعتقاد بقیه‌ی فِرق اسلامی بدگویی کنند این معلوم است که بودجه‌اش بودجه‌ی خزانه‌داری انگلیس است، این بودجه‌اش بودجه‌ی انگلیس [است‌]، این شیعه‌ی انگلیسی است». ایشان معتقدند: «آن تشیعی که با MI6 انگلیس مرتبط است و آن تسننی که مزدور CIA است هر دو ضد اسلام و ضد پیامبرند».
در پایان صحبت‌ها، رهبر انقلاب بار دیگر ضمن اشاره به پرهیز مسلمانان از تفرقه، بر مشترکات مسلمانان تأکید کردند و فرمودند: «همه‌ی فِرَق اسلامی باید سعی کنند در این‌که اختلافات فکری خودشان را زیر مشترکات فراوانی که وجود دارد مورد اغماض قرار بدهند و از آن اغماض کنند. وجود مقدس پیامبر اعظم نقطه‌ی کانونی توجه محبت‌ها و علایق آحاد ملت‌های مسلمان است».
رهبر انقلاب پیش از این نیز بارها بر اشتراکات میان مسلمان تأکید و راهکارهایی را جهت برون‌رفت از تفرقه مطرح کرده بودند. ایشان عدم اهانت به مقدسات را عاملی مهم جهت وحدت مسلمانان می‌دانند و از توهین به مقدسات اعلام انزجار کرده‌اند: «ما با رفتارهایی که بعضی از گروه‌های شیعه انجام می‌دهند که موجب اختلاف می‌شود مخالفیم. ما صریحا گفته‌ایم که با اهانت به مقدسات اهل‌سنت مخالفیم».
ایشان همچنین بهره‌گیری از برخی فرصت‌های مذهبی همچون ایام فاطمیه و حج را یکی از جلوه‌های بارز جهت پرهیز از اختلافات و ایجاد وحدت می‌دانند و معتقدند: «توجه بشود در ایام فاطمیه، به ‌مناسبت ذکر مناقب آن بزرگوار، ذکر شهادت آن بزرگوار مسائل اختلاف‌افکن مطرح نشود. امروز سیاست‌های مُدهش و اهریمنی بین‌المللی جداً در صدد این است که بین شیعه و سنی اختلاف بیندازد».
مراسم حج نیز به باور رهبر انقلاب «مظهر وحدت اسلامی است. رنگ‌های مختلف، پوست‌های مختلف، ملیت‌های مختلف، شناسنامه‌های مختلف مذاهب مختلف، سلیقه‌های مختلف همه در کنار هم و مثل هم».  ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code