بین الملل

پسا برجام ترامپیزه می‌شود

نویسنده: مهدی خزائی‌پول
ISA یا همان اقدام برای تحریم علیه ایران، قانونی است که از سال 1996 توسط یکی از سناتورهای محافظه‌کار ایتالیایی‌تبار آمریکایی به نام «داماتو» پیشنهاد شد و به تصویب رسید...
ISA یا همان اقدام برای تحریم علیه ایران، قانونی است که از سال 1996 توسط یکی از سناتورهای محافظه‌کار ایتالیایی‌تبار آمریکایی به نام «داماتو» پیشنهاد شد و به تصویب رسید. این قانون سپس در مجلس سنا به رأی گذاشته شد و در نهایت با امضای بیل کلینتون تحریم‌ها و شرایط سخت‌تری برای تجارت با جمهوری اسلامی ایران وضع شد. نباید از نظر دور داشت که قانون داماتو در دوران باراک اوباما به جهت شرایطی که آمریکایی‌ها ادعا می‌کردند وضعیت اضطراری علیه جمهوری اسلامی است با تبصره‌هایی همراه شد که فضای تجارت با ایران را بیش از گذشته سخت می‌کرد. با توافق برجام و اجرایی شدن آن در سال 2016 به نظر می‌رسید که دوران قانون داماتو هم به پایان رسیده است اما با ناباوری به جز یک نماینده‌ی کنگره، تمام 419 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به تمدید ده‌ساله‌ی این قانون رأی مثبت دادند که بنابر اذعان کارشناسان، نقض پیمان برجام است. در همین راستا و برای بررسی دقیق‌تر مسئله‌ی پسابرجام و پساتمدید داماتو با رابرت باکلی، استاد مدعو در دانشگاه نیویورک به گفت‌وگو نشستیم. دکتر باکلی فارغ‌التحصیل دانشگاه کنتاکی است و به صورت تخصصی مسائل خاورمیانه و رژیم تحریم‌ها را پیگیری می‌کند.

ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا رسید. این مسئله نشان می‌دهد تا چه اندازه شرایط بین‌المللی غیرقابل پیش‌بینی است. مسائل حول محور تحریم‌های بین‌المللی نیز عملا در موقعیت مه‌آلودی قرار گرفته است، می‌خواهم نظر شما را در این رابطه بدانم.
پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با توجه به شعارهای ضدایرانی‌اش نشان داد که جامعه‌ی آمریکایی قابل پیش‌بینی نیست. این پیروزی به مسئله‌ی تغییرات در ایتالیا و استعفای نخست‌وزیر این کشور گره خورد تا شاهد فصل جدیدی در تاریخ سیاسی غرب باشیم. قعطنامه‌ی 2231 سازمان ملل متحد این گمانه‌زنی‌ها را در جهان ایجاد کرد که فضای تخاصم با ایران جایش را به صلح سرد داده است اما اقدام کنگره و در نهایت رفتارهای ترامپ کمی شرایط را پیچیده کرده است. در همین حال باید به این نکته اشاره کنم که نتانیاهو  نخست‌وزیر اسرائیل که از مخالفان برجام است پیروزی ترامپ را به عنوان مرگ برجام در نظر گرفته است. نتانیاهو در برنامه‌ی «60 دقیقه» شبکه‌یCBS گفته است ترامپ نظر گرمی در مورد کشور یهودی و در عین حال اسرائیل دارد و او شکی در مورد حسن‌نیت ترامپ در برخورد با اسرائیل ندارد. نتانیاهو رابطه‌ی بسیار سردی را با اوباما و دولت‌های غربی تجربه کرد و حضور ترامپ می‌تواند برای برجام و همچنین قدرت گرفتن دوباره‌ی اسرائیل در منطقه حساس تلقی شود.
راه‌های مختلفی برای بازگشت برجام وجود دارد. توافقی که از سال 2015 زمزمه‌های آن به گوش رسید و در سال 2016 اجرایی شد منجر به عقبگرد برنامه‌ی هسته‌ای ایران شد و در آن تهران مجبور شد از برنامه‌ی بلندپروازانه‌ی هسته‌ای‌اش دور شود. نتانیاهو و ترامپ امیدوارند ضمن حفظ محدودیت‌های تهران تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه‌های موشکی، حقوق بشر و مسائلی از این دست علیه ایران وضع کنند که نه‌تنها فروش نفت و تجارت ایران را محدود کند بلکه بتواند محدودیت‌های اتمی این کشور را حفظ کند و اجازه ندهد ایران به توسعه‌ی دلخواهش در مسئله‌ی هسته‌ای دست یابد...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code