راهبرد

کار و تلاش تا لحظه‌ی آخر

نویسنده:
رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار مرسوم سالانه‌شان به مناسبت هفته‌ی دولت با دولت آقای روحانی، نکات مهمی را در حوزه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، علمی، دفاعی و... به دولتمردان گوشزد کردند تا شاهد ارتقای عملکرد دولت در سال پایانی آن باشیم...
رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار مرسوم سالانه‌شان به مناسبت هفته‌ی دولت با دولت آقای روحانی، نکات مهمی را در حوزه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، علمی، دفاعی و... به دولتمردان گوشزد کردند تا شاهد ارتقای عملکرد دولت در سال پایانی آن باشیم. تأکید اصلی مقام معظم رهبری در این دیدار، حفظ روحیه‌ی کار و تلاش در سال آخر مسئولیت و تلاش مضاعف در جهت ایجاد یک جهش بزرگ در حوزه‌های گوناگون مخصوصا عرصه‌ی علم و اقتصاد بوده است. در ادامه‌ی این نوشتار به برخی از مهم‌ترین توصیه‌های رهبری به دولتمردان در این دیدار اشاره می‌کنیم.

تلاش تا لحظه‌ی آخر
یکی از مهم‌ترین توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در این دیدار- که در مورد دولت‌های قبلی هم به‌کار رفته است- تأکید بر حفظ روحیه‌ی کار و مسئولیت‌پذیری در سال آخر دولت‌هاست. ایشان به دولتمردان در دولت‌های گوناگون همواره توصیه کرده‌اند که در سال پایانی عمر دولت‌ها هم مانند سال‌های قبل با جدیت به کار و تلاش بپردازند. ایشان در این‌باره به دولتمردان توصیه کردند: «این یکسالی که از عمر این دولت باقی مانده، این یکسال هم یکسال است و برای هر روزش واقعا می‌شود کار کرد و فکر کرد. من خواهشم این است که از این فرصت‌ها استفاده بشود و تا آخرین روز دولت، آقایان کار کنند؛ یعنی این‌جوری فکر نکنید که حالا مثلا فرض کنید این دولت تمام می‌شود، آیا فردا من مسئول این کار هستم یا نیستم، اصلا این فکرها نباید باشد، باید تا آن لحظه‌ی آخر، باید تا آن ساعت آخر و روز آخر تلاش کرد و کار کرد.» (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت‌دولت، 95/6/2) توصیه‌ی مهم دیگر ایشان در این‌باره این است که دولتمردان در یکسال باقیمانده، اسیر حاشیه‌های مربوط به سال پیش‌رو - مخصوصا بحث انتخابات- نشوند و بیش از هرچیز به‌دنبال اثبات خود از طریق کار و عمل باشند: «درگیر حواشی هم نشوید؛ چون این ماه‌هایی که در پیش داریم، ماه‌هایی است که به‌تدریج با چالش‌های انتخاباتی همراه می‌شود؛ یعنی همین‌طور تبلیغات انتخاباتی، حرف‌های انتخاباتی، مسائل سیاسی [پیش می‌آید]؛ مخالفان یک‌چیز می‌گویند، موافقان یک‌چیز می‌گویند؛ این‌ها نباید شما را مشغول کند، یعنی اصلا توجه به این مسائل نکنید، کار خودتان را بکنید. بهترین تبلیغ برای دولتی که در رأس کار است، عمل او است. یعنی شما اگر چنانچه هزاران کلمه در تبلیغ حرف بزنید، اما یک کار خوب [هم] ارائه بدهید، این یک کار خوب بیش از آن هزاران کلمه حرف تأثیر می‌گذارد در مردم. یعنی [اگر] مردم ببینند، حس کنند، لمس کنند کار را، این بهترین تبلیغ برای دولت است.» (همان)

اقتصاد مقاومتی، از پیگیری تا گفتمان‌سازی
مهم‌ترین تأکید رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصادی تأکید بر پیگیری جدی‌تر اقتصاد مقاومتی است. ایشان در همین زمینه انتظارشان از معاون اول رئیس‌جمهور را فرماندهی واقعی این جریان عنوان می‌کنند: «ما توقعمان این است که ایشان به‌معنای واقعی کلمه فرماندهی کنند؛ خب، آقای رئیس‌جمهور هم به ایشان حقیقتا اعتماد دارند، ما هم که ایشان را قبول داریم و بنابراین خوب است که همین‌طور بتوانند واقعا به‌معنای واقعی کلمه فرماندهی کنند.» (همان)
ایشان در همین زمینه بر چند نکته تأکید می‌کنند. اولین نکته‌ی مهم در این زمینه، پیگیری برای اجرای طرح‌ها تا لحظه‌ی تحقق قطعی است: «ما یک تصمیمی می‌گیریم، ابلاغ هم می‌کنیم، اصرار هم می‌کنیم، اما اگر تا آخر خط نرویم و این آبی را که از چشمه جاری شده به مزرعه نرسانیم، کار تمام نیست؛ کار تمام آن وقتی است که همه‌ی این کارهایی را که ایشان و مجموعه‌ی همکار ایشان در دولت درمورد این کارهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند، یک‌یک این طرح‌ها به نتیجه برسد؛ یعنی تعقیب کنند و قدم‌به‌قدم دنبال کنند این کارها را؛ این مسئله‌ی اول است که به نظر بنده خیلی مهم است و باید انشاءالله انجام بگیرد.» (همان) به‌عنوان دومین نکته، ایشان بر ضرورت همسویی سیاست‌ها و فعالیت‌های اقتصادی دولت به‌منظور تحقق هرچه بیشتر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و پرهیز از هرنوع فعالیت غیرهمسو در این زمینه، تأکید می‌کنند: «فعالیت‌های پرحجمی در عرصه‌ی اقتصاد، در کشور وجود دارد، چه بخش خصوصی، چه دولتی؛ کشور فعالیت‌های عظیمی دارد و سرشار و مملو از فعالیت‌های اقتصادی است. [مسئولان] تمام تلاش خودشان را بگذارند که این فعالیت‌ها را همسو کنند با همین سیاست‌ها و اگر یک فعالیتی وجود دارد که با این سیاست‌ها همسو نیست، جلویش را بگیرند؛ یعنی واقعا این، یکی از کارهای اساسی است. در عرصه‌ی واقعی اقتصاد -آن اقتصاد واقعی- خیلی کار دارد انجام می‌گیرد، خب، بعضی‌ از آن‌ها منطبق با این سیاست‌هاست، بعضی از آن‌ها نیست؛ آن‌هایی که هست ترویج بشود، آن‌هایی که نیست جلوگیری بشود یا لااقل کمک نشود؛ لااقل این است که کمک نشود.» (همان)
نکته‌ی سوم؛ تأکید بر پای کار آوردن همه‌ی ظرفیت‌های کشور است؛ به‌خصوص درخصوص صنعت و کشاورزی (همان)، نکته‌ی چهارم، ضرورت گفتمان‌سازی در عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی است: «ما امروز در مسائل فضایی، در مسائل هسته‌ای، در نانو، در فناوری زیستی و دیگر موارد گوناگون، پیشرفت‌های زیادی داریم، پیشرفت‌های مهمی داریم؛ این پیشرفت‌ها ناشی از همین گفتمان‌سازی است. وقتی گفتمان‌سازی شد، آن‌وقت همه به این فکر خواهند افتاد، یعنی در همه یک انگیزه‌ای به وجود می‌آید؛ کأنه یک جاده‌ی وسیع و یک بزرگراهی به‌وجود می‌آید که همه میل می‌کنند از این بزرگراه حرکت کنند؛ بنابراین گفتمان‌سازی خیلی مهم است. البته با تکرار کلمه‌ی «اقتصاد مقاومتی» گفتمان‌سازی نمی‌شود، نباید کاری کرد که این کلمه را همین‌طور این‌قدر تکرار کنیم که از دهن بیفتد؛ نه، بلکه با تبیین و با توضیح و مانند این‌ها بیان بشود.» (همان) تأکید مهم دیگر رهبر معظم انقلاب در این زمینه، تأکید بر فراتر رفتن از فعالیت‌های روزمره‌ی دولتی در این زمینه و ضرورت انجام کارهای جهشی در این‌باره است: «دستگاه و دولت، خب یک کارهای متعارفی دارد، کارهای معمولی‌ای دارد در زمینه‌های اقتصادی - در همه‌ی بخش‌های مختلف این وزارتخانه‌های چندین‌گانه‌ی اقتصادی- که دارد انجام می‌گیرد؛ این کارها که خب باید انجام بگیرد؛ [اما] از جمله چیزهایی که در اقتصاد مقاومتی مورد نظر است، یک کار فوق‌العاده است، یک کار جهشی است.» (همان)
ایشان در حوزه‌ی اقتصاد مقاومتی به برخی کارهای ریشه‌ای دیگر هم اشاره می‌کنند که مجموع آن‌ها می‌تواند مفهوم اقتصاد مقاومتی را به تحقق و عمل نزدیک‌تر سازد. مهم‌ترین رویکردهای اصولی در این زمینه از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی عبارت‌اند از: «توزیع تصمیم‌گیری در استان‌ها، هدایت تسهیلات بانکی به سوی تولید، ثبات در مشوق‌های صادراتی، پرداخت بهای محصولات کشاورزی، مبارزه‌ی جدی با قاچاق، اصلاح نظام دیوانسالاری و حمایت جدی از اقتصاد دانش‌بنیان.» (همان)

ضرورت دیپلماسی فعال و متوازن
رهبر معظم انقلاب در مورد سیاست خارجی -به عنوان یکی از اولویت‌های اعلامی دولت هم در تبلیغات و هم در اقدامات دولتی- به چند نکته‌ی مهم اشاره می‌کنند. نخستین تأکید رهبر معظم انقلاب در این زمینه، ضرورت «توزیع متوازن» توان دیپلماسی کشور در سطح جهان است. ایشان در همین زمینه می‌فرمایند: «ما توان دیپلماسی خودمان را در سطح دنیا درست توزیع کنیم؛ یعنی سهم آسیا به تناسب وسعت و توانایی آسیا باید به آسیا داده بشود، سهم آفریقا همین‌جور، سهم آمریکای لاتین همین‌جور؛ بنابراین [باید] دیپلماسی‌مان را خوب توزیع کنیم، متناسب توزیع کنیم.» (همان) ایشان اتخاذ «موضع فعال» در همه‌ی مسائل جهانی مخصوصا مسائل مبتلابه منطقه را از دیگر ضرورت‌های دیپلماسی عنوان می‌کنند. (همان) نکته‌ی مهم سوم در این زمینه، «از ظرفیت دیپلماسی برای اقتصاد» است: «این وظیفه‌ای است دوطرفه، هم وظیفه‌ی دستگاه‌هاست که با وزارت‌خارجه همکاری و همراهی داشته باشند در این زمینه، هم وظیفه‌ی وزارت‌خارجه است که برای این کار بنشینند برنامه‌ریزی کنند؛ یعنی در یک بخش ویژه‌ای -البته در وزارت‌خارجه یک بخش اقتصادی به‌ظاهر هست، یعنی از سابق که بوده- باید برنامه‌ریزی کنند، فعال کنند، این هم یک مطلب است. آن چیزی که مورد اعتماد است در دیپلماسی، آن کار ثابت مسلم امضاشده‌ی قابل احتجاج است، این در مسائل ارتباطات ما با خارج از کشور مهم است که خب باید روی این دقت کرد.» (همان)
مسئله‌ی برجام و سرانجام آن از دیگر نکات مورد اشاره رهبر معظم انقلاب در حوزه‌ی سیاست خارجی بود. ایشان در این‌باره به دو نکته‌ی مهم اشاره می‌کنند: «نخست ضرورت توجه به بدحسابی طرف غربی، مخصوصا آمریکا و دوم، تجربه‌آموزی از این بدعهدی‌ها.» (همان) ایشان در ادامه، انتقادات وارده بر ماجرای برجام را منحصر به طرف غربی می‌دانند و تأکید می‌کنند: «بنده به برجام انتقاد دارم، ایراد دارم، این را هم گفته‌ام؛ هم به شماها گفته‌ام، هم در عَلَن گفته‌ام؛ منتها این ایراد به طرف مقابل است، ایراد به خودی نیست، ایراد به عناصر خودمان نیست، عناصر خودمان زحمت خودشان را کشیدند و همان‌قدر که می‌توانستند کار کردند؛ طرف مقابل، طرف خبیثی است، طرف نامردی است.» (همان)

شتاب علمی ضرورت پیشرفت کشور
مهم‌ترین توصیه‌ی رهبر معظم انقلاب در حوزه‌ی علم و فناوری، همانند همیشه، تأکید بر رشد و پیشرفت جهش‌دار علمی در این زمینه است. ایشان ضمن بیان این واقعیت که پیشرفت علمی وجود داشته  اما رشد جهش علمی به اندازه‌ی توقع ایشان و نیاز کشور نیست، می‌فرمایند: «باید رشد را شتاب بدهید؛ والا من می‌دانم که رشد هست، خب داریم رشد می‌کنیم، پیش می‌رویم، طبیعی است، اما رشد عادی کافی نیست. آن سرعت رشد ما بود که در دنیا آوازه پیدا کرد، منعکس شد، یک عده‌ای حسودی کردند، یک عده‌ای نگران شدند! در دنیا بعضی‌ها از پیشرفت علمی ما نگران شدند. خب، این به‌خاطر همین بود که شتاب، شتاب خوبی بود.» (همان) ایشان در همین زمینه تأکید می‌کنند که گفتمان پیشرفت علمی باید ادامه پیدا کند و در همین زمینه به مسئولان سه نکته‌ی مهم را توصیه می‌کنند: نخست؛ حفظ و توسعه رابطه‌ی مسئولان با محیط‌های دانشگاهی، دوم؛ ارتقا و تخصیص بودجه‌ی پژوهش، و سوم؛ همکاری دانشگاه و صنعت. (همان)

نعمتی به نام امنیت
رهبر معظم انقلاب در این دیدار ضمن برشمردن چالش‌ها و تهدیدات امنیتی کشور به‌لحاظ مسائل پیرامونی، از امنیت امروز کشور به‌عنوان یک نعمت بزرگ یاد می‌کنند که به‌خاطر زحمات نیروهای نظامی و نیروهای امنیتی ماست. ایشان در حوزه‌ی مسائل امنیتی به سه نکته‌ی مهم درخصوص سد دفاعی ملی اشاره کرده‌اند: «نخست؛ حفظ و تقویت روحیه‌ی انقلابی و دینی مردم، دوم؛ ارتقا و تقویت تشکیلات نظامی و امنیتی ما، سوم؛ پیشرفت در مسائل فنی و ابزارهای دفاعی.» (همان)

آفند و پدافند در حوزه‌ی فرهنگ
رهبر معظم انقلاب با تأکید بر این‌که حوزه‌ی فرهنگی، مهم‌ترین اولویت ما در کشور است، وضعیت عملکرد دولت در حوزه‌ی آفندی و پدافندی را ضعیف ارزیابی کرده و در این‌باره به دولتمردان توصیه می‌کنند: «من، هم معتقدم روحیه‌ی آزاداندیشی وجود داشته باشد، [هم] برنامه‌ریزی عادلانه باید وجود داشته باشد. نه بی‌برنامگی و ولنگاری فرهنگی، نه جزم‌اندیشی و تحجر و استبداد فرهنگی؛ هیچ‌کدام از این دو طرف قضیه را بنده قبول ندارم. راه صحیح این است که برنامه‌ریزی کنیم، هدایت کنیم، کمک کنیم به رویش‌های خوب و جلوی ضربه‌ها و حملات و مانند این‌ها را بگیریم؛ یعنی هم آفند، هم پدافند.» (همان)ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code